Περπατώ και ενημερώνω για τον διαβήτη

Μέλη της Μπάντας του Σχολείου μας, συμμετείχαν στην Πορεία Ευαισθητοποίησης για τον Διαβήτη στην Λευκωσία, στις 11 Νοεμβρίου μετά από πρόσκληση της κ. Γιούλας Δημητρίου, Συντονίστριας Διαφώτισης και Πρόληψης του Παγκύπριου Διαβητικού Συνδέσμου.

Σύμφωνα με τον Σύνδεσμο ,ενώ το 1985 έπασχαν από τον Διαβήτη Τύπου2, 30 εκατομμύρια άνθρωποι, σήμερα ο αριθμός ανέρχεται στο μισό δισεκατομμύριο παγκοσμίως. Στην Κύπρο το ποσοστό εκτιμάται γύρω στο 10.5%  με ανησυχητική εξάπλωση σε παιδιά και εφήβους.

Ως εκ τούτου, ο Παγκύπριος Διαβητικός Σύνδεσμος εντείνει τις προσπάθειες για πρόληψη.

Εννέα στις δέκα περιπτώσεις μπορούν να προληφθούν με άσκηση, υγιεινή διατροφή και αποφυγή του καπνίσματος.

Στην  λεωφόρο Μακαρίου ήταν το σημείο εκκίνησης της πορείας. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η Πρώτη Κυρία κ. Φιλίππα Καρσερά ,η Υπουργός Υγείας κ. Πόπη Κανάρη ,ο Δήμαρχος Λευκωσίας κ. Κωνσταντίνος Γιωρκάτζιης και φίλοι του Συνδέσμου.

Η Φιλαρμονική της Αστυνομίας Κύπρου με τον δικό της μοναδικό τρόπο ,με τις υπέροχες μελωδίες της ,εμψύχωνε τους παρευρισκόμενους   στον χώρο της εκδήλωσης δίνοντας μηνύματα ελπίδας και συμπαράστασης.

Η Μπάντα του Σχολείου μας  έπαιζε κατά τη διάρκεια της πορείας, δίνοντας πνοή και παλμό  στους οδοιπόρους.

Την  Μπάντα συνόδευε ο Β.Δ. κ. Κυριάκος Κυριάκου.

Η Συντονίστρια Διαφώτισης και Πρόληψης του Παγκύπριου Διαβητικού Συνδέσμου ευχαριστώντας τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Δ. Ταλιαδώρο, τη Μουσικό  κ. Μαρία Αγρότη και τον κ. Κυριάκο Κυριάκου δήλωσε για την Μπάντα: «Πραγματικά ήταν η πιο ευχάριστη παρουσία! Έδωσαν τα παιδιά μια νότα αισιοδοξίας και συμπαράστασης στον σκοπό μας».