Λέσχη Ανάγνωσης για την Άλκη Ζέη

Το 2023 συμπληρώνονται 100 χρόνια από τη γέννηση της Άλκης Ζέη. Με αυτή την αφορμή το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας ανακηρύσσει το 2023 «Λογοτεχνικό Έτος Άλκης Ζέη», διοργανώνοντας σειρά εκδηλώσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους. Έτσι, και το Σχολείο μας τίμησε την αναγνωρισμένη συγγραφέα στη Λέσχη Ανάγνωσης του Λυκείου μας.

Στην πρώτη συνάντηση της Λέσχης Ανάγνωσης τα τμήματα Α11, Β61 με κατεύθυνση Θέατρο και Γ61 συναντήθηκαν την Παρασκευή 10/11/2023 την 3η περίοδο στη Βιβλιοθήκη με τη συνοδεία των καθηγητριών τους της Β.Δ. Μαρίας Αντωνίου, της Θεατρολόγου κ. Τέρψης Ψωμά, της Φιλολόγου κ. Ιωάννου Πολεμίτου και της Φιλολόγου κ. Χριστιάνας Χρίστου Μακρή. Έγινε αρχικά μία σύντομη ενημέρωση για το έργο της Άλκης Ζέη από τον μαθητή Θεόδωρο Παναγιωταρά του Γ61, στη συνέχεια παρουσίαση αποσπασμάτων του έργου της Άλκης Ζέη από τη μαθήτρια Σοφία Ελένη Γοτουχίδη του Β11 και τέλος προβολή αποσπάσματος του Θεατρικού από το ΡΙΚ «Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου» (που μας εξασφάλισε η κ. Ψωμά).

΄Ηταν ένα σύντομο αλλά περιεκτικό αφιέρωμα στην Άλκη Ζέη, το οποίο άρεσε στους μαθητές.

«Την Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2023, κάποια τμήματα του Λυκείου Κύκκου Α’, συγκεντρωθήκαμε στη Βιβλιοθήκη, για να παρακολουθήσουμε ένα αφιέρωμα στην πολυαγαπημένη συγγραφέα, Άλκη Ζέη. Αρχικά, ένας μαθητής της Γ΄ τάξης εκφώνησε μια παρουσίαση με θέμα τη ζωή της και το έργο της.

Πιο συγκεκριμένα, μας ανέφερε ότι γεννήθηκε στην Αθήνα, αλλά μεγάλωσε στην πατρίδα της μητέρας της, τη Σάμο. Εκτός από την αγάπη της για το γράψιμο, πάλεψε για την ελευθερία, όμως μετά τον εμφύλιο την εξόρισαν στη Χίο εξαιτίας των πεποιθήσεών της (αριστερή).

Όσο για τα έργα της, απευθύνονται κυρίως σε παιδιά και εφήβους, όμως τα απολαμβάνουν και πολλοί ενήλικες. Τα έργα της έχουν πάρει βραβεία και διακρίσεις κι έχουν μεταφραστεί σε 20 γλώσσες. Στη συνέχεια, μία μαθήτρια μας παρουσίασε το βιβλίο της Άλκη Ζέη «Η μωβ ομπρέλα», λέγοντάς μας την περίληψή του, και διαβάζοντας μερικά αποσπάσματα του προλόγου και του επιλόγου.

Τέλος, η Θεατρολόγος του Σχολείου μας κ. Τέρψη Ψωμά έκανε προβολή αποσπάσματα από τη θεατρική παράσταση του έργου «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου», ενός από τα σημαντικότερα έργα της Άλκη Ζέη.

Συμπερασματικά, η εκδήλωση ήταν συνολικά πολύ διαφωτιστική κι ενδιαφέρουσα».

Σταύρου Σιμώνη Α11

«Η συγγραφέας μας γεννήθηκε στης 15 Δεκεμβρίου το 1923 στην Αθήνα. Πέρασε τα παιδικά της χρόνια στη Σάμο, το νησί από το οποίο καταγόταν η μητέρα της , με την αδερφή της. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, στη Δραματική Σχολή του Ωδείου Αθηνών και στο Κινηματογραφικό Ινστιτούτο της Μόσχας, στο τμήμα σεναριογραφίας. Εντάχθηκε στην Ε.Π.Ο.Ν. (Ενιαία Πανελλαδική Οργάνωση Νέων). Έγραψε βιβλία για εφήβους αλλά και για ενήλικες, τα οποία βραβεύτηκαν, π.χ. το 1992 κέρδισε το Βραβείο Παιδικού Βιβλίου, το 2015 έλαβε τον Χρυσό Σταυρό του Τάγματος της Τιμής, διάκριση που αποδίδεται από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας σε διαπρεπείς προσωπικότητες των τεχνών, των επιστημών και των γραμμάτων, ενώ τον Σεπτέμβριο του 2015 τιμήθηκε από τη Γαλλία με τον τίτλο του Ταξιάρχη του Τάγματος των Τεχνών και των Γραμμάτων.

Λόγω των πολιτικών της πεποιθήσεων την εξόρισαν στην Χίο το 1948, αλλά μετακόμισε στη Μόσχα με τον σύζυγο της το 1957. Εκεί απέκτησαν τα δύο παιδιά της, την Ειρήνη το 1956 και τον Πέτρο το 1959. Από το 1954 έως το 1964 έζησε ως πολιτική πρόσφυγας στη Σοβιετική Ένωση. Το 1964 επιστρέφει οικογενειακώς στην Ελλάδα, αλλά το 1967 ξαναφεύγουν για το Παρίσι λόγω της Χούντας.

Τα βιβλία της βασίζονται σε προσωπιά βιώματα και ιστορικά γεγονότα. Έφυγε από τη ζωή πλήρης ημερών στις 27 Φεβρουαρίου 2020 σε ηλικία 97 ετών».

Γιαπανά Κασσάνδρα Α11, Κατσούρης Ερνάν Α11,

Πρωτοπαπάς Σωτήρης Α11