«Εξερευνώντας την άγρια ζωή της Κύπρου και τη σημασία της για το περιβάλλον – Πτηνά της Κύπρου»

Στα πλαίσια του στόχου για την περιβαλλοντική συνείδηση των μαθητών, το σχολείο μας επισκέφθηκε στις 16/1/2024 ο φωτογράφος Γιώργος Παπαπέτρου, ο οποίος ξεκίνησε μια πρωτοβουλία για την ευαισθητοποίηση των νεότερων γενιών για την άγρια ​​ζωή της Κύπρου και  το πολύτιμο φυσικό μας περιβάλλον. Αυτή η πρωτοβουλία θα εμπλουτίσει τους μαθητές με γνώση, σεβασμό καθώς και τη σημασία της διατήρησης της τοπικής άγριας ζωής. Το θέμα της παρουσίασης ήταν «Εξερευνώντας την άγρια ​​ζωή της Κύπρου και τη σημασία της για το περιβάλλον – Πτηνά της Κύπρου».

Μέσα από την παρουσίαση που διοργανώθηκε στο σχολείο μας και του κ. Παπαπέτρου, οι μαθητές μαθαίνουν για τα διαφορετικά είδη που κατοικούν στην Κύπρο και πώς αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης του νησιού μας. Κατά την  παρουσίαση προβλήθηκαν  βίντεο και φωτογραφικό υλικό που αποτυπώνει την άγρια ​​ζωή της Κύπρου μαζί με πληροφορίες για κάθε είδος και τον ρόλο που διαδραματίζει στο οικοσύστημα τόσο της Κύπρου όσο και της ευρύτερης περιοχής της Αφρικής και Ευρώπης. Έγιναν ερωτήσεις και η συζήτηση κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών όπου τους προβλημάτισε.

Τα φυσικά τοπία της Κύπρου, είναι πλούσια σε βιοποικιλότητα και αποτελούν σπίτι ή προορισμό σε ένα ευρύ φάσμα άγριας ζωής και πανίδας συμπεριλαμβανομένου του εμβληματικού αγρινού καθώς πολλών αποδημητικών πουλιών. Πέρα από την ομορφιά της, η άγρια ​​ζωή και πανίδα της Κύπρου έχουν έναν βαθύτερο σκοπό τόσο στα τοπικά οικοσυστήματα του νησιού όσο και τις ευρύτερες περιοχές της Αφρικής και της Ευρώπης. Η άγρια ​​ζωή του νησιού μας είναι απαραίτητη για την προστασία και βιωσιμότητα του περιβάλλοντός μας.

Η εκπαίδευση για την άγρια ​​ζωή και πανίδα έχει διπλό όφελος στους μαθητές: όχι μόνο οι μελλοντικές γενιές θα έχουν αυξημένη κατανόηση και εκτίμηση για τη φύση· τα παιδιά έχουν επίσης και την δυνατότητα να επηρεάζουν τις αποφάσεις των γονιών τους.