Καθαριότητα στον περιβάλλοντα χώρο του Σχολείου

Την Τετάρτη 18/10/23 οι μαθητές/τριες του τμήματος Γ31, προκειμένου να ευαισθητοποιήσουν τη μαθητική κοινότητα του σχολείου μας στο θέμα της καθαριότητας, οργάνωσαν - σε συνεργασία με την Επιτροπή Φυσικού Περιβάλλοντος και Εξωραϊσμού του σχολείου - δραστηριότητα καθαριότητας τμήματος του σχολικού χώρου. Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν σε ομάδες και με πνεύμα συνεργασίας επιδίωξαν να καλλιεργήσουν το αίσθημα υπευθυνότητας και σεβασμού στη σχολική κοινότητα. Πολύ σημαντικό είναι οι μαθητές του σχολείου μας να δημιουργήσουν στενή σχέση  με το φυσικό περιβάλλον, με τη μεσολάβηση όλων των αισθήσεων, και να μάθουν να σέβονται και να αγαπούν τη φύση που μας προσφέρει «ζωή», όπως σέβονται, αγαπούν και φροντίζουν τον ίδιο τους τον εαυτό!

Ιωάννα Παπαδοπούλου Γ31