Γιορτή των Εισοδίων της Υπεραγίας Θεοτόκου

Την Κυριακή, 20/11/2022, τελέστηκε Εσπερινός  στην Εορτάζουσα Εκκλησία του Σχολείου μας  με την ευκαιρία των Εισοδίων της Παναγίας από τους ιερείς π. Μιχάλη Πηγασίου και π. Νικόλαο Κούτσιο. Σε μια ατμόσφαιρα θρησκευτικής ευλάβειας και κατάνυξης λειτουργήθηκαν παρόντος του Διευθυντή του Σχολείου κ. Δ. Ταλιαδώρου, αφυπηρετήσαντες και εν ενεργεία καθηγητές, γονείς και μαθητές. Μετά το πέρας του Εσπερινού οργανώθηκε από την Κοσμητεία δεξίωση στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου.

Ανήμερα της Εορτής των Εισοδίων της Παναγίας, το πρωί, έγινε Θεία Λειτουργία  την οποία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μεσαορίας Γρηγόριος. Με τον Θεοφιλέστατο συλλειτούργησαν οι πατέρες Μιχάλης Πηγασίου και Νικόλαος Κούτσιος. Λειτουργήθηκαν τα τμήματα  Α22 ,Α42, Γ31 ,Γ 32 και Γ41.Κατά τη Λιτάνευση της εικόνας ,παρευρέθηκαν όλοι οι μαθητές του Σχολείου. Ο Μητροπολίτης κ. Γρηγόριος  επεξήγησε στους μαθητές το νόημα της μεγάλης Θεομητορικής Εορτής