Επέτειος της 1ης Απριλίου 1955, έναρξη του Αγώνα της ΕΟΚΑ

Το Σχολείο μας τίμησε την επέτειο της έναρξης του απελευθερωτικού αγώνα της ΕΟΚΑ. Αντιπροσωπεία μαθητών  του Σχολείου , με τη συνοδεία καθηγητών, μετέβησαν στα Φυλακισμένα Μνήματα όπου τελέστηκε Τρισάγιο και κατατέθηκαν στεφάνια. Με τη συνοδεία της Μπάντας του Σχολείου μας, οι λαμπαδηδρόμοι μετέφεραν από τα Φυλακισμένα Μνήματα τη φλόγα  στο Σχολείο.

Μετά την έπαρση των Σημαιών, τελέστηκε  από τον π. Νικόλαο Κούτσιο τρισάγιο στο Ηρώον ,στη μνήμη των ηρωικώς πεσόντων και απαγχονισθέντων στον Αγώνα της ΕΟΚΑ καθώς και των πεσόντων αποφοίτων του Σχολείου κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής του 1974. Στη συνέχεια έγινε κατάθεση στεφάνων από επισήμους, συγγενείς των πεσόντων μαθητών μας ,του Διευθυντή του Σχολείου και εκπροσώπου του Κ.Μ.Σ.

Ακολούθως έγινε η άφιξη της φλόγας, του Λαβάρου και των Σημαιών στον χώρο συγκέντρωσης, στο προαύλιο της Εκκλησίας του Σχολείου. Ακολούθησε προσκλητήριο των ενταφιασθέντων στα Φυλακισμένα Μνήματα . Τα ονόματα ανέγνωσε η Β. Δ. Α΄ κ. Αναστασία Παπαμιλτιάδου. Το μήνυμα  της Υπουργού Παιδείας, κ. Αθηνάς Μιχαηλίδου, διάβασε η κ. Γεωργία Λεοντίου Β.Δ.Α΄. Η αγωνίστρια και πρώτη Κύπρια Δημοσιογράφος, κ. Μαρούλα Βιολάρη Ιακωβίδου, ήταν η ομιλήτρια, η οποία αναφέρθηκε στους δεκατρείς ήρωες-μαθητές της ΕΟΚΑ. Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα που ακολούθησε ήταν διανθισμένο με ποιήματα, ηχητικά ντοκουμέντα, τραγούδια και χορούς. Την λογοτεχνική επιμέλεια είχε η Φιλόλογος κ. Αντριάνα Γεωργίου. Τη μουσική επιμέλεια, διδασκαλία και ενορχήστρωση των τραγουδιών, Αθανασία, Καρτερούμεν μέρα νύκταν και Ξύπνα Γληόρη ,είχε η Μουσικός κ. Μαρία Αγρότη Σαββίδου. Οι μαθητές μας  χόρεψαν Χασάπικο, Καλαματιανό, Τατσιά και Στάμνα. Την εποπτεία των χορών είχαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής. Το πρόγραμμα και τις πινακίδες φιλοτέχνησε η κ. Παυλίνα Κοντεμενιώτου. Την ταξιθέτηση και τον σημαιοστολισμό ανέλαβαν οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής κ. Ανδρέας Κόνικκος και ο κ. Στέλιος Κουτσίδης. Την  ευθύνη της τεχνικής υποστήριξης είχε  ο καθηγητής Φυσικής κ. Σάββας Πολυδωρίδης και ομάδα μαθητών. Την φωτογράφιση ανέλαβε η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Παντελίτσα Κωνσταντίνου. Την εποπτεία της εκδήλωσης είχε ο Β.Δ. κ. Παναγιώτης Μαραγκός. Ακολούθησε δεξίωση για τους προσκεκλημένους στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου. Την αγορά των εδεσμάτων ανέλαβε ο Σύνδεσμος Γονέων, ενώ η Κοσμητεία του Σχολείου είχε την ευθύνη της  οργάνωσης της δεξίωσης.