Επίσκεψη στο στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ

Το σχολείο μας είχε την τιμή, μετά από πρόσκληση, να επισκεφθεί το στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ για να παρακολουθήσει την τελετή εορτασμού της ημέρας των Ενόπλων Δυνάμεων . Συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε το στρατόπεδο «Αντιστράτηγου Σταυρανιάκου Σωτηρίου»  στη Μαλούντα τα τμήματα Γ11,Γ32 και Γ51. Μας  συνόδευσαν ο Διευθυντής μας κ. Δημήτρης Ταλιαδώρος ,η Β.Δ.Α κ. Χρύσω Αριστοδήμου και η καθηγήτρια Γεωργία Γεωργίου. Αρχικά είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε την καθιερωμένη τελετή και να δούμε εντυπωσιακές στρατιωτικές επιδείξεις από έμπειρους στρατιώτες . Στη συνέχεια   οι στρατιώτες που βρισκόντουσαν εκεί με όλη την καλή τους διάθεση ,μας παρουσίασαν τα όπλα τους ,αλλά και τα στρατιωτικά τους οχήματα  και μας εξήγησαν  πώς λειτουργούνε και ποιος είναι ο σκοπός που τα χρησιμοποιούν. Αυτή η τελετή ήταν πραγματικά μια αξέχαστη εμπειρία που θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό όλων των  μαθητών ,αλλά και των καθηγητών.

Αντωνίου Ελένη Γ11