Εορτασμός Ελληνικής Σημαίας- Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Η εκδήλωση για τον Εορτασμό της Ελληνικής Σημαίας και της Επετείου της 28ης Οκτωβρίου του 1940 γιορτάστηκε με κάθε λαμπρότητα στο Σχολείο μας.

Αρχικά έγινε έπαρση της σημαίας και κατάθεση στεφάνου στο ηρώον του Σχολείου. Στη συνέχεια , ακολούθησε αφιέρωμα στη Γιορτή της Σημαίας, στον χώρο μπροστά από την Εκκλησία του Σχολείου. Ανακηρύχθηκαν οι Σημαιοφόροι και Παραστάτες, έγινε προσφώνηση και παράδοση του Λαβάρου και των Σημαιών από τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Δημήτρη Ταλιαδώρο. Η λαβαροφόρος του Σχολείου, Βωβίδου Ρέα Γ41, εκφώνησε τον όρκο στη Σημαία.

Ακολούθως έγινε περιφορά του Λαβάρου και των Σημαιών κατά την οποία παιάνιζε η Μπάντα του Σχολείου. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Εξοχότατος  Πρέσβης της Ελλάδος Πρόεδρος κ. Ιωάννης Παπαμελετίου. Η εκδήλωση διανθιζόταν με λογοτεχνικά κείμενα,  τραγούδια, ηχητικά ντοκουμέντα, χορούς και θεατρική σκηνή.

Την εκδήλωση, παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Σχολείου, επίσημοι προσκεκλημένοι και γονείς των μαθητών του Αγήματος.

Την ευθύνη του λογοτεχνικού μέρους είχαν οι φιλόλογοι κ. Γαλάτεια Τριμιθιώτου και κ. Παυλίνα Κοντεμενιώτου, των χορών η καθηγήτρια της Φυσικής Αγωγής κ. Έλενα Θεοχάρους, των τραγουδιών η μουσικός κ. Μαρία Αγρότου, του σημαιοστολισμού και της ταξιθέτησης οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής κ. Ανδρέας Κόνικκος και κ. Στέλιος Κουτσίδης, της μικροφωνικής, ο καθηγητής της Τεχνολογίας κ. Πάνος Παναγιώτου και της φωτογράφισης η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Παντελίτσα Κωνσταντίνου. Τη γενική ευθύνη είχε ο κ. Παναγιώτης Μαραγκός Β.Δ.