Εορτασμός Ελληνικής Σημαίας- Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Η εκδήλωση για τον Εορτασμό της Ελληνικής Σημαίας και της Επετείου της 28ης Οκτωβρίου του 1940 γιορτάστηκε με κάθε λαμπρότητα στο Σχολείο μας.  Οι εκδηλώσεις άρχισαν στις 9:30 π.μ. με την Έπαρση της Σημαίας στο Ηρώον του Σχολείου. Ακολούθησε Επιμνημόσυνη Δέηση  από τον π. Νικόλαο Κούτσιο για τους Πεσόντες κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Κατέθεσαν στεφάνια  ο Υποδιοικητής της ΕΛΔΥΚ κ. Σωτήριος Κατσούλης και ο Διευθυντής του Λυκείου κ .Δημήτρης Ταλιαδώρος.

Στη συνέχεια ακολούθησε αφιέρωμα στη Γιορτή της Σημαίας, στον προαύλιο χώρο της Εκκλησίας του Σχολείου. Ανακηρύχθηκαν οι Σημαιοφόροι και Παραστάτες: Χρίστοβ Ιβάν Γ33, Παύλου Ιωάννα Γ11, Λεωνίδου Αριάδνη Γ11, Πηδιά Ελένη Γ41, Μιχαηλίδης Σπυρίδων Γ31  , Δημητρόβ Νικήτας Γ32,   Τρίας Φαρμακά Ηλέκτρα Γ31  , Κάπελος Κωνσταντίνος Γ33,  Χατζησυμεού Αρετή  Γ61  , Σαβουλλή Ανδριάνα Γ31  και Λύρας Αντρέας Γ32.

Έγινε προσφώνηση και παράδοση του Λαβάρου και των Σημαιών από τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Δημήτρη Ταλιαδώρο. Ο λαβαροφόρος του Σχολείου, Χρίστοβ Ιβάν Γ33 ,εκφώνησε τον όρκο στη Σημαία. Ακολούθως έγινε περιφορά του Λαβάρου και των Σημαιών κατά την οποία παιάνιζε η Μπάντα του Σχολείου.

Το μήνυμα της ΥΠΑΝ κ. Αθηνάς Μιχαηλίδου ,διάβασε η Β.Δ.Α΄  κ. Γεωργία Λεοντίου. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο κ. Σωτήριος Κατσούλης, Αντισυνταγματάρχης Πεζικού, Υποδιοικητής της ΕΛΔΥΚ. Στη συνέχεια ακολούθησε καλλιτεχνικό πρόγραμμα διανθισμένο με ποιήματα,  ηχητικά ντοκουμέντα, τραγούδια και χορούς. Τα κείμενα  των λογοτεχνών, Δάφνης Στεφάνου, Άγγελου Σικελιανού, Οδυσσέα Ελύτη, Έφης Μελέκου και Χρήστου Κουλούρη δίδαξε η Φιλόλογος κ. Παυλίνα Κοντεμενιώτου. Τα τραγούδια, Ο Ναπολιτάνος,  ο Έφεδρος Ανθυπολοχαγός των Πυθαγόρα - Γ. Κατσαρού, Οι Γερανοί των Γ. Ρίτσου - Γ. Φρένκελ  δίδαξε  η Μουσικός κ. Μαρία Αγρότη. Τους χορούς, Χασάπικο, Ποντιακό, Καλαματιανό και Πεντοζάλη δίδαξε η καθηγήτρια της Φυσικής Αγωγής κ. Νταϊάνα Χριστοδούλου.Την ευθύνη του σημαιοστολισμού και της ταξιθέτησης είχαν οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής κ. Ανδρέας Κόνικκος και κ. Στέλιος Κουτσίδης, της μικροφωνικής, ο καθηγητής Φυσικής κ. Σάββας Πολυδωρίδης  και της φωτογράφισης η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Παντελίτσα Κωνσταντίνου. Τη φιλοτέχνηση των πινακίδων ανέλαβαν οι μαθήτριες Στεφάνου Χριστιάνα και Στράιτσα Αδελίνα ΜΟΝ1.Τη γενική ευθύνη είχε ο κ. Παναγιώτης Μαραγκός Β.Δ.

Την εκδήλωση, παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Σχολείου, επίσημοι προσκεκλημένοι και γονείς των μαθητών του Αγήματος.