Ημέρα Μνήμης και Τιμής για τον Έφηβο Ήρωα Μαθητή Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Την εκδήλωση για τον ήρωα μαθητή Ευαγόρα Παλληκαρίδη   παρακολούθησαν με θαυμασμό και συγκίνηση όλοι οι μαθητές  στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου. Τελέστηκε τρισάγιο από τον π.  Νικόλαο Κούτσιο για τον Ε. Παλληκαρίδη και όλους τους ήρωες μαθητές. Κύριος ομιλητής ήταν ο Φιλόλογος κ. Γιώργος Χατζηκωστής ,πρώην Διευθυντής του Παγκυπρίου Γυμνασίου. Ο κ. Χατζηκωστής  στον μεστό του λόγο, υπογράμμισε την αγωνιστικότητα του ήρωα, την αγάπη του για την Ελευθερία και την Ελλάδα. Επίσης αναφέρθηκε στην ποιητική φλέβα του ήρωα, που αν και μικρός στην ηλικία, μας κληροδότησε μεγάλη ποιητική παραγωγή. Το καλλιτεχνικό μέρος ,τα συνδετικά, την ποίηση, το θεατρικό δρώμενο ,την βιντεοπροβολή  καθώς και τη φιλοτέχνηση του προγράμματος και της πινακίδας ανέλαβε η  Φιλόλογος κ. Παυλίνα Κοντεμενιώτου, το τραγούδι  η κ. Μαρία Αγρότου και τους χορούς οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής.