Εκδήλωση για τον Γρηγόρη Αυξεντίου

Έγινε εκδήλωση Μνήμης και Τιμής στον ήρωα της ΕΟΚΑ Γρηγόρη Αυξεντίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου την 3η και 4η περίοδο. Την εκδήλωση παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Σχολείου. Η εκδήλωση άρχισε με επιμνημόσυνη δέηση από τον π. Μιχάλη Πηγασίου ,ο οποίος μνημόνεψε τον ήρωα της ΕΟΚΑ Γρηγόρη Αυξεντίου και τους νεκρούς του τραγικού σιδηροδρομικού  δυστυχήματος ,που έγινε στην κοιλάδα των Τεμπών στις 28/2/2023.Επίσης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των αδικοχαμένων. Κύριος ομιλητής ήταν ο ήρωας της ΕΟΚΑ κ. Ανδρέας Ευθυμίου. Την ευθύνη του λογοτεχνικού μέρους  είχε η κ. Ειρήνη Βαρέλλα, του χορού η κ. Έλενα Θεοχάρους, ενώ το τραγούδι δίδαξε η κ. Μαρία Αγρότη.

Σε κλίμα συγκίνησης και εθνικής υπερηφάνειας τιμήθηκε ο Σταυραετός του Μαχαιρά, το σύμβολο της λεβεντιάς, της ανδρείας, της αυτοθυσίας και της Ελευθερίας.