Εκδήλωση για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Η εκδήλωση για την επέτειο της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 γιορτάστηκε στο Σχολείο μας με κάθε λαμπρότητα. Την  εκδήλωση παρακολούθησε όλο το Σχολείο στον προαύλιο χώρο της Εκκλησίας. Διαβάστηκε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας, Δρος Αθηνάς Μιχαηλίδου από την Β.Δ.Α΄ κ. Αναστασία Παπαμιλτιάδου. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Συνταγματάρχης ΠΖ κ. Παναγιώτης Κρεμμυδάς. Ο Διοικητής της ΕΛΔΥΚ παρουσίασε με παρρησία  τα γεγονότα  και τα μηνύματα της Ελληνικής Επανάστασης. Χορευτές της ΕΛΔΥΚ, χόρεψαν Ελληνικούς Παραδοσιακούς χορούς με λεβεντιά, προκαλώντας τον ενθουσιασμό των παρευρισκομένων. Η φιλόλογος κ. Ειρήνη Βαρέλλα είχε την επιμέλεια των λογοτεχνικών κειμένων καθώς και των θεατρικών σκηνών. Την μουσική επιμέλεια, τη διδασκαλία και ενορχήστρωση των τραγουδιών ,Δεν σε φοβάμαι, Δέκα Παλληκάρια και Ας κρατήσουν οι χοροί, είχε η Μουσικός του Σχολείου κ. Μαρία Αγρότη . Οι μαθητές μας  χόρεψαν Χασάπικο, Καλαματιανό, Τσάμικο, Πεντοζάλη και Σούστα. Την εποπτεία των χορών είχαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής. Το πρόγραμμα και τις πινακίδες φιλοτέχνησε η κ. Παυλίνα Κοντεμενιώτου. Την ταξιθέτηση και τον σημαιοστολισμό ανέλαβαν οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής κ. Ανδρέας Κόνικκος και ο κ. Στέλιος Κουτσίδης. Την  ευθύνη της τεχνικής υποστήριξης είχε  ο καθηγητής Φυσικής κ. Σάββας Πολυδωρίδης και ομάδα μαθητών. Την φωτογράφιση ανέλαβε η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Παντελίτσα Κωνσταντίνου. Την εποπτεία της εκδήλωσης είχε ο Β.Δ. κ. Παναγιώτης Μαραγκός. Ακολούθησε δεξίωση για τους προσκεκλημένους στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου. Την αγορά των εδεσμάτων ανέλαβε ο Σύνδεσμος Γονέων, ενώ η Κοσμητεία του Σχολείου είχε την ευθύνη της  οργάνωσης της δεξίωσης.