Εκδήλωση για την Επέτειο της εξέγερσης των Οκτωβριανών του 1931

Το Λύκειο Κύκκου Α΄ τίμησε την Εξέγερση των Ελλήνων Κυπρίων στα Οκτωβριανών του 1931  κατά της Αγγλικής Αποικιοκρατίας. Διοργάνωσε  επίσκεψη στον τάφο του έφηβου Ονούφριου Κληρίδη, στο  Κοιμητήριο του Αγίου Σπυρίδωνα στη Λευκωσία. Ο π. Νικόλαος Κούτσιος τέλεσε Τρισάγιο στη μνήμη του ήρωα, ο οποίος δολοφονήθηκε από τους Άγγλους στην αυλή του Κυβερνείου. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του, ο  ΓΕΜΕ δρ Νικόλας Γιασουμής εκπροσωπώντας την ΥΠΑΝ κ. Αθηνά Μιχαηλίδου. Ο κ. Ν. Γιασουμής  μετέφερε τον χαιρετισμό της κ. Υπουργού, στον οποίον τόνισε τη σημασία της Εξέγερσης των Ελλήνων Κυπρίων στα Οκτωβριανά και κατέθεσε στεφάνι στον τάφο του Ονούφριου Κληρίδη. Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Διευθυντής  του Λυκείου Κύκκου Α΄ κ. Δημήτρης Ταλιαδώρος, η Διευθύντρια του Παγκυπρίου Γυμνασίου κ. Μαρία Σταυρίδου – Μόρφη, οι Β.Δ.Α΄ κ. Χαρούλα Αναστασίου και η  κ. Μαίρη Κυπριανού  εκ μέρους του Λυκείου Ακροπόλεως, με αντιπροσωπεία μαθητών των Σχολείων τους . Παρέστησαν επίσης από το Λύκειο Κύκκου Α΄, ο Β.Δ κ. Παναγιώτης Μαραγκός, ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Στέλιος Κουτσίδης και η Φιλόλογος κ. Γεωργία Γεωργίου με αντιπροσωπεία του Σχολείου, το Άγημα, το Κ.Μ.Σ., το τμήμα Γ21 και την Μπάντα του Σχολείου μας. Κατατέθηκαν στεφάνια από τους Διευθυντές/ Διευθύντριες των Λυκείων, συγγενείς του αείμνηστου Ονούφριου Κληρίδη, ο Τομεάρχης της ΕΟΚΑ κ. Ρένος Κυριακίδης, ενώ παιάνιζε η μπάντα του Λυκείου Κύκκου Α΄.

Την 5η και 6η περίοδο πραγματοποιήθηκε εορτασμός για την Επέτειο, στην Αίθουσα Τελετών. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές όλων των τάξεων. Τελέστηκε Τρισάγιο για τους θυσιασθέντες και τους ηγέτες της Εξέγερσης στα Οκτωβριανά. Ο τέως Υπουργός του ΥΠΑΝ κ. Πρόδρομος Προδρόμου εκφώνησε ομιλία για την επέτειο με εκτενή αναφορά στα ιστορικά γεγονότα. Ο κ. Προδρόμου συνεχάρη το Σχολείο, το οποίο με τις εκδηλώσεις που διοργανώνει, συμβάλλει στην καλλιέργεια ιστορικής μνήμης Στη συνέχεια ακολούθησε καλλιτεχνικό πρόγραμμα διανθισμένο με ποιήματα, οπτικοακουστικό υλικό, τραγούδια και χορούς. Την ευθύνη της εκδήλωσης είχε η Φιλόλογος κ. Ανδριάνα Γεωργίου, τη μουσική επένδυση της εκδήλωσης η Μουσικός κ. Μαρία Αγρότη και τους χορούς δίδαξε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Νταϊάνα Χριστοδούλου.