Ε' Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο - Η Αρχαία Κυπριακή Γραμματεία

Την Τετάρτη 27/3/24 είχαμε την τιμή να παρευρεθούμε στο Ε’ Διεθνές επιστημονικό συνέδριο «Η Αρχαία Κυπριακή Γραμματεία ανά τους αιώνες» που διεξήχθη στο Παγκύπριον Γυμνάσιο. Σε αυτό παρευρέθηκαν καθηγητές της διδασκαλίας της αρχαίας ελληνικής γλώσσας και Γραμματείας, φοιτητές και φοιτήτριες του Ε.Κ.Π.Α., φιλόλογοι, μεταξύ άλλων και ο γνωστός κύπριος ποιητής Κυριάκος Χαραλαμπίδης. Συζητήθηκε μεταξύ άλλων η μορφή του Τεύκρου  στα ομηρικά έπη, οι ιδρυτικοί μύθοι της Κύπρου ανά τους αιώνες και επίσης παρουσιάστηκαν τα νέα σχολικά εγχειρίδια για τα ομηρικά έπη της Ελλάδας. Μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η αναθεώρηση των ελληνικών σχολικών εγχειριδίων και ο προβληματισμός γιατι διδάσκεται μέχρι τις μέρες μας ο Όμηρος. Τονίστηκε ότι τα ομηρικά έπη διδάσκονται για τον ανθρωπογνωστικό τους χαρακτήρα. Σε αυτά ο Όμηρος εξυμνεί την ειρήνη μέσα από την αποδόμηση του πολέμου και αναδεικνύει τα πρότυπα επιμονής και υπομονής. Τα συγκεκριμένα εγχειρίδια προσδοκούν στη διαμόρφωση ευαισθητοποιημένων μαθητών.

Ευριπίδου Χρυστάλλα, Ζηντίλη Ζαννέτ, Ρωμάν Ντενίσα Β11