Δράση Φιλαναγνωσίας, Δημιουργικής Γραφής και Ανάγνωσης

«Φιλαναγνωσίας Διαδρομές σε Βιβλιοθήκες»

Στις 3 Απριλίου 2024 την 5η και 6η περίοδο η Επιτροπή Βιβλιοθήκης του Λυκείου μας πραγματοποίησε Δράση Φιλαναγνωσίας, Δημιουργικής Γραφής και Ανάγνωσης με την κ. Ανδρονίκη Λασιθιωτάκη, Επιμελήτρια Ψηφιακής Βιβλιοθήκης ΡΙΚ και Μέλος του Δ.Σ. Συνδέσμου Παιδικού Νεανικού Βιβλίου, με σκοπό την ανάπτυξη Φιλαναγνωσίας και Λογοτεχνικού Γραμματισμού.

Η δράση εντάσσεται μέσα στο πλαίσιο του πιλοτικού προγράμματος «Φιλαναγνωσίας Διαδρομές σε Βιβλιοθήκες» με στόχο-πρόθεση να αναπτυχθούν φιλαναγνωστικά προγράμματα σε βιβλιοθήκες (δημοτικές, κοινοτικές, σχολικές), που πραγματοποιεί το Υφυπουργείο Πολιτισμού/ Τμήμα Σύγχρονου Πολιτισμού του Υ.Π.Α.Ν. .

Οι μαθητές μέσα από διάφορες τεχνικές (όπως η Ποίηση συσκότισης που είναι μια μορφή ποίησης που δημιουργείται με τη διαγραφή λέξεων από ένα υπάρχον κείμενο σε πεζογραφία), έγραψαν τα δικά τους ποιήματα. Αυτά τα ποιήματα των μαθητών θα μεταμορφωθούν σε βιβλιακό βιβλίο στο Read Library, ένα πρόγραμμα εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, με σκοπό τη δημιουργία μιας άρτιας, εύκολα και άμεσα προσβάσιμης, χωρίς διακρίσεις ψηφιακής βιβλιοθήκης στην Κύπρο. Στηρίζεται στην ιδιωτική πρωτοβουλία που θέλει να συμβάλει στην ψηφιοποίηση και διαφύλαξη του συγγραφικού πλούτου της χώρας αλλά και στην προσφορά μιας υπηρεσίας, για το ηλεκτρονικό βιβλίο, που να ικανοποιεί στον μέγιστο βαθμό εκδότες, συγγραφείς, μαθητές, φοιτητές, ερευνητές και γενικά όλο το φιλαναγνωστικό κοινό. Σήμερα η βιβλιοθήκη Read φιλοξενεί και διανέμει, δωρεάν αλλά και προς πώληση, πέραν των 1200 τίτλων ψηφιακών βιβλίων, άρθρων και περιοδικών.