Διάλεξη με θέμα:"Το Ολοκαύτωμα στο Κομμένο Άρτας 16/8/1943"

Στις 26 Οκτωβρίου, εμείς οι μαθητές του Λυκείου Κύκκου Α΄, είχαμε την τιμή να συναντήσουμε τον  φιλόλογο και  συγγραφέα  κ. Δημήτρη Βλαχοπάνο, πρόεδρο του Ομίλου Μελέτης Ολοκαυτώματος Κομμένου, ο οποίος κατάγεται από το χωριό Κομμένο της Άρτας.Το θέμα της διάλεξης ήταν το ολοκαύτωμα του χωριού από τους Γερμανούς κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Συγκεκριμένα στις 16 Αυγούστου 1943, 120 οπλισμένοι Γερμανοί στρατιώτες περικυκλώνουν το χωριό το οποίο σε λιγότερο από έξι ώρες είχε παραδοθεί στις φλόγες. Αφορμή στάθηκε μια ψεύτικη κατηγορία για την ύπαρξη μιας «συμμορίας» στο Κομμένο, με αποτέλεσμα να οργανωθεί μια επιχείρηση «θανάτου» με υπολοχαγό μάλιστα ,στέλεχος της ομάδας του Χίτλερ. Ο κ. Βλαχοπάνος , μας πληροφόρησε πως το βράδυ πριν την εισβολή, υπήρχε γαμήλιο γλέντι στο χωριό με τους κατοίκους να ξενυχτάνε και την εισβολή να γίνεται τα χαράματα της επομένης. Αυτός ο γάμος έμεινε στην ιστορία ως ο ματωμένος γάμος της Αλεξάνδρας. Το τι ακολούθησε, ήταν μια από τις μεγαλύτερες θηριωδίες των Ναζί: ωμότητες και βιαιότητες των Γερμανών, λεηλασίες, φωτιές και καταστροφές , μέσα σε έξι ώρες το Κομμένο είχε ερημωθεί! Εκτελέστηκαν 317 κάτοικοι, από τους οποίους 192 ήταν γυναίκες, 2 ήταν ιερείς και 97 ανήλικα, κυρίως νήπια και παιδιά κάτω των 15 ετών. 20 οικογένειες αφανίστηκαν και 17 άτομα πνίγηκαν στην προσπάθεια τους να σωθούν  στον Άραχθο ποταμό ,ενώ 350 σώθηκαν .Θύματα ήταν ο άμαχος πληθυσμός. Δυστυχώς  αυτό το τραγικό γεγονός δεν είναι ευρέως γνωστό .Για αυτό ευχαριστούμε θερμά τον ομιλητή, για την εξιστόρησή του για ένα έγκλημα πολέμου. Ευχαριστούμε την κ. Αστέρω Κυπριανού ,ηθοποιό, που μας διάβασε το ιστορικό της σφαγής με υποβλητικό και παραστατικό τρόπο. Ευχαριστίες οφείλουμε και στο Σχολείο μας  που μας έδωσε την ευκαιρία για αυτό το «μάθημα». Τραύματα μνήμης βιώνουν αυτοί που το έζησαν, εμείς όμως οφείλουμε να γνωρίζουμε τα τραγικά γεγονότα της ιστορίας μας ώστε να μην  επιτρέψουμε να επαναληφθούν!

Παύλου Ιωάννα Γ11