Διάλεξη για την ποιότητα του ατμοσφαιρικού αέρα

Με ευκαιρία την συμμετοχή του σχολείου μας στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον, την Δευτέρα 18/12/23 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο προϊστάμενος του κλάδου Ποιότητας του Ατμοσφαιρικού Αέρα Δρ. Χρύσανθος Σαββίδης ο οποίος πραγματοποίησε μια διάλεξη σε τμήματα Α Λυκείου Πρακτικής Κατεύθυνσης σχετικά με την ποιότητα του ατμοσφαιρικού αέρα.

Η διάλεξη είχε στόχο να ενημερώσει τους μαθητές για τις διαδικασίες  παρακολούθησης και ενημέρωσης για τα επίπεδα διάφορων ρύπων στον ατμοσφαιρικό αέρα καθώς και με την εκτίμηση και τη διαχείριση της ποιότητας του αέρα, ώστε να διασφαλίζεται η προστασία της υγείας και ευημερίας των εργαζομένων και των πολιτών καθώς και η προστασία του περιβάλλοντος.

Τα αποτελέσματα των μετρήσεων των κυριότερων ατμοσφαιρικών ρύπων δείχνουν ότι οι συγκεντρώσεις των περισσοτέρων ρύπων, όπως του διοξειδίου του θείου, του μονοξειδίου του άνθρακα, του διοξειδίου και των οξειδίων του αζώτου, του βενζολίου, καθώς και των βαρέων μετάλλων και του βενζο(α)πυρενίου, βρίσκονται κάτω από τις αντίστοιχες οριακές τιμές που καθορίζονται στην Κυπριακή και Ευρωπαϊκή νομοθεσία.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στην Κύπρο παρατηρούνται πολύ συχνά επεισόδια μεταφοράς σκόνης από τις άνυδρες και μερικώς άνυδρες περιοχές (ερήμους) της Βορείου Αφρικής και της Μέσης Ανατολής. Για τον λόγο αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις εκδίδονται ανακοινώσεις για προειδοποίηση του κοινού και ιδιαίτερα των ευάλωτων ομάδων πληθυσμού (παιδιά, ηλικιωμένοι και ασθενείς) όπως επίσης και για προφύλαξη των εργαζομένων που απασχολούνται σε ανοικτούς χώρους