Διάλεξη για την Λιθουανία - Erasmus

Σε διάλεξη που διεξάχθηκε στο σχολείο μας στις10/11/2022 από την κυρία Άννα Κουκκίδη Προκοπίου, διεθνολόγο, επιστημονική συνεργάτιδα στο Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, κατατοπιστήκαμε και ενημερωθήκαμε για τη Λιθουανία, εφόσον μερίδα μαθητών του σχολείου μας θα ταξιδέψουν στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS εκεί. Η διάλεξη ξεκίνησε με την προβολή ενός χάρτη της Ευρώπης κι έτσι ήρθαμε σε επαφή με τη σημαντικότητα της αναγνώρισης και της χρήσης του χάρτη όχι μόνο για γεωγραφικούς, αλλά και για γεωπολιτικούς-γεωστρατηγικούς σκοπούς. Στη συνέχεια, μας επισήμανε την υπερηφάνεια που φέρουν οι Λιθουανοί για την γλώσσα τους η οποία βρίσκεται εν ζωή για περισσότερο από μια χιλιετία και προέρχεται από τα σανσκριτικά. Επίσης μάθαμε για το έντονο συναίσθημα που φέρουν ως έθνος, ότι η χώρα τους αποτελεί το κέντρο της Ευρώπης. Αυτό προέρχεται από τη μεσαιωνική τους ιστορία, όταν η χώρα τους επεκτεινόταν σε ένα μεγάλο μέρος της κεντρικής Ευρώπης. Χάρη στην κυρία Άννα Κουκκίδη Προκοπίου, είχαμε την ευκαιρία να διευρύνουμε τις γνώσεις μας αγγίζοντας την ιστορία μιας χώρας την οποία δεν ξανασυναντήσαμε στα βιβλία της ιστορίας μας. Ευχαριστούμε θερμά την ομιλήτρια, διότι οι μαθητές που θα ταξιδέψουν στη Λιθουανία, πήραν αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για τη φυσιογνωμία της χώρας.

Μαριλένα Μιχαήλ, Σοφία Κορελίδου, ‘Αντρεα-Αλεξάνδρα Πετρέσκου Γ11