Διάλεξη για την Κλιματική Αλλαγή

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ

Με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας των πόλεων, που έχει καθιερωθεί να γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Οκτωβρίου, την Παρασκευή 3/11/23 επισκέφτηκε το Σχολείο μας ο ερευνητής του Πανεπιστημίου Κύπρου Δρ. Πέτρος Μουζουρίδης, ο οποίος έδωσε μια διάλεξη στα τμήματα Α21 και Α22 σχετικά με την επίδραση που έχει στις πόλεις η κλιματική αλλαγή.

Η διάλεξη είχε στόχο να προωθήσει το ενδιαφέρον για την παγκόσμια αστικοποίηση και τη συνεισφορά της στην αειφόρο αστική ανάπτυξη σε όλο τον κόσμο, λαμβάνοντας υπόψη και την επίδραση που έχει σ΄ αυτή τη διαδικασία η κλιματική αλλαγή.

Υπολογίζοντας ότι πάνω από το 55% του παγκόσμιου πληθυσμού ζει μέσα στις πόλεις και ότι μέχρι το 2050 το ποσοστό αναμένεται να αυξηθεί στο 68%, αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα ο αέρας που κινείται μέσα και γύρω από τα κτήρια να μεταφέρει και να διασπείρει περισσότερους ρύπους και άλλες επικίνδυνες για την υγεία ουσίες.  Άμεσο επακόλουθο αυτού θα είναι η αλλαγή της θερμοκρασίας και κατ’ επέκταση της ενεργειακής κατανάλωσης των κτηρίων.

Εμείς μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση και να αποτρέψουμε όσο το δυνατό περισσότερο αυτές τις αλλαγές με το να χρησιμοποιούμε περισσότερο τις δημόσιες συγκοινωνίες, με το να κάνουμε περισσότερη χρήση του ποδηλάτου, εάν φυσικά υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές, και με το  να περιοριστούν οι εκπομπές ρύπων από τις βιομηχανίες. Επίσης, η παρακολούθηση της ποιότητας του αέρα μπορεί να καταδείξει εάν τα μέτρα που θα ληφθούν θα είναι αποτελεσματικά, ούτως ώστε να γίνει αναθεώρηση των αρχικών σχεδιασμών και μέτρων.

Μαρία Λοϊζου και Μαρία Λύρα, Α21