Διάλεξη για δότες Μυελού των οστών

Την Τετάρτη 22/11/2023 η εκπρόσωπος του ΥΠΑΝ και συνεργάτιδα του Καραïσκάκειου  Ιδρύματος Δρ. Άννα Μαρία Ανδρονίκου ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου για τη διαδικασία εγγραφής εθελοντών δοτών μυελού των οστών.

Δίνοντας λίγο αίμα, ο καθένας  μπορεί να γίνει υποψήφιος δότης μυελού των οστών. Με αυτή την αλτρουϊστική πράξη  δίνεται η δυνατότητα να σωθεί η  ζωή ενός συνανθρώπου μας, που υποφέρει από κάποια απειλητική για τη ζωή νόσο, όπως η Λευχαιμία. Απαραίτητη προϋπόθεση  είναι ο μυελός τον οστών του ατόμου που τον έχει ανάγκη  να είναι ιστοσυμβατός με αυτόν του υποψήφιου δότη. Αυτό το γεγονός προσδίδει μεγαλύτερη αξία στην εθελοντική πράξη, καθώς όσο περισσότεροι υποψήφιοι δότες υπάρχουν, τόσο αυξάνουν και οι πιθανότητες να βρεθεί συμβατός δότης  γι’ αυτούς που το έχουν ανάγκη.

Σε μια δεύτερη επίσκεψη, μελλοντικά, θα επεξηγηθεί η διαδικασία συλλογής δείγματος στοματικού επιχρίσματος (σάλιου) σε όσους/ες μαθητές/τριες επιδείξουν ενδιαφέρον για εγγραφή στο Κυπριακό Αρχείο Δοτών του Καραϊσκάκειου Ιδρύματος.