Διαλογική συζήτηση με την Πρόεδρο της Βουλής

Την Παρασκευή 12/4/2024, 15 τελειόφοιτοι μαθητές του Σχολείου μας με τη συνοδεία της Βοηθού Διευθύντριας Α΄ κυρίας Γεωργίας  Λεοντίου, είχαμε την ευκαιρία να συμμετάσχουμε στην πρωτοβουλία της Τράπεζας Κύπρου, «Οι νέοι ρωτούν», μαζί με εκπροσώπους από 11 Λύκεια σε Λευκωσία και Λάρνακα. Σκοπός της πρωτοβουλίας ήταν η Διαλογική Συζήτηση μαθητών/τριών με προσωπικότητες, ώστε να θέσουν ερωτήματα, να αναφέρουν προβληματισμούς που απασχολούν τη νεολαία και να αναπτύξουν δεξιότητες όπως η επικοινωνία και η κριτική σκέψη. Στην 3η Διαλογική Συζήτηση που έγινε, στην οποία συμμετείχαμε, είχαμε την τιμή να έχουμε μαζί μας την Πρόεδρο της Βουλής των Αντιπροσώπων, κυρία Αννίτα Δημητρίου.

Στο πλαίσιο της συζήτησης μας, οι εκπρόσωποι των 11 Λυκείων έθεσαν ερωτήματα σε ποικίλους θεματικούς άξονες. Αρχικά, το μεταναστευτικό, που λόγω της κατάστασης στις γειτονικές μας χώρες, έχει οξυνθεί και η κυρία Δημητρίου ορθώς αναφέρθηκε στις ενέργειες της Βουλής και τις Κυπριακής Δημοκρατίας, αλλά και στον ρόλο που μπορεί και οφείλει να διαδραματίσει η Ευρωπαϊκή Ένωση σε τέτοιες κρίσιμες περιόδους. Στη συνέχεια, ερωτηθείσα για την ακρίβεια αλλά και την ανάπτυξη της ποιότητας ζωής στις ορεινές περιοχές, μας εξήγησε το ρόλο των αρμόδιων Κοινοβουλευτικών Επιτροπών της Βουλής και σε πράξεις στις οποίες προέβησαν σχετικά με τα προαναφερθέντα ζητήματα. Στη συνέχεια, ενόψει των εκλογών αλλά και ως διαχρονικό ζήτημα, αναφέρθηκε στην εξέχουσα σημασία συμμετοχής των νέων στη πολιτική ζωή και στα δρώμενα του τόπου μας, καθώς είμαστε η γενιά που σύντομα θα αναλάβει τα ηνία της κοινωνίας και οι οποιεσδήποτε εξελίξεις και μεταρρυθμίσεις στο εσωτερικό της Κύπρου αφορούν όλες τις ηλικιακές ομάδες. Όπως είναι γνωστό, η κυρία Δημητρίου ανέλαβε καθήκοντα ΠτΒ σε νεαρή ηλικία, και εκλέχθηκε βουλευτής σε ακόμη πιο νεαρή ηλικία. Ούσα δυναμική γυναίκα στη σύγχρονη κοινωνία, καλείται μαζί με βουλευτές και μη να αντιμετωπίσουν προκλήσεις όπως οι φυλετικές διακρίσεις. Έτσι, αναφέρθηκε σε νομοσχέδια που έχουν υπερψηφιστεί στη Βουλή σχετικά με την προστασία των γυναικών και μητέρων, όπως η επέκταση της άδειας μητρότητας.

Συνοψίζοντας, αποτέλεσε μεγάλη μας τιμή η ευκαιρία που μας δόθηκε για Διαλογική Συζήτηση με μία καταξιωμένη προσωπικότητα,  την ΠτΒ, κα Αννίτα Δημητρίου. Μέσα από τις ερωταποκρίσεις, ενημερωθήκαμε για θέματα που δεν γνωρίζαμε ικανοποιητικά, απαντήθηκαν διάφορα ερωτήματα τα οποία μας προβλημάτιζαν και κατανοήσαμε την αναγκαιότητα συμμετοχής νέων στον πολιτικό βίο της Κύπρου, διασφαλίζοντας και προωθώντας σημαντικές αξίες όπως η δημοκρατία, ο σεβασμός και η ελευθερία του λόγου.

Χρίστος Παφίτης Γ’11