Διαγωνισμός Δοκιμίου της Ελληνικής Πρεσβείας - Διάλεξη από τον κ. Ιακώβου

Στις 24 Ιανουαρίου ,μαθητές της Γ΄ τάξης, παρακολουθήσαμε στο πλαίσιο της προετοιμασίας μας για τον διαγωνισμό δοκιμίου της Ελληνικής Πρεσβείας  διάλεξη από τον κ. Ιακώβου ο οποίος είναι ο Διευθυντής του Κυπριακού Κέντρου Μελετών και ειδικός σε θέματα των ελληνοτουρκικών σχέσεων, των συγκρούσεων  στη Μέση Ανατολή και των γεωπολιτικών αλλαγών. Παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον μια εμπεριστατωμένη προσέγγιση του θέματος, αποσαφηνίστηκαν όροι και ξεκαθαρίστηκαν στο μυαλό εμάς των μαθητών τα μεγάλα γεγονότα και ζητήματα που απασχολούν την επικαιρότητα. Αρχικά ,τόνισε ότι τα δύο μεγαλύτερα ζητήματα που απασχολούν το παγκόσμιο είναι  το Παλαιστινιακό και ο πόλεμος στην Ουκρανία. Στη συνέχεια προχώρησε τη διάλεξη ,εστιάζοντας περισσότερο στο Παλαιστινιακό. Με το ζήτημα αυτό ,σχετίζονται οι όροι γεωπολιτικό ζήτημα και Μεσανατολικό ζήτημα. Η λέξη γεωπολιτικό εφευρέθηκε από τους Γερμανούς και τους Σουηδούς στα τέλη του 19ου αιώνα και πηγάζει από δύο άλλες λέξεις, την γεωγραφία και την πολιτική. Αποσαφηνίζοντας τον όρο αυτό λέμε ότι ένα ζήτημα είναι γεωπολιτικό όταν ένας χώρος έχει τόσο μεγάλη αξία , ώστε να ξεσπούν πόλεμοι γι’ αυτόν.  Στην ουσία είναι να μπορείς να κοιτάζεις έναν χάρτη και προσδιορίζεις την αξία κάποιων γεωγραφικών σημείων. Ο κ . Ιακώβου ξεκαθάρισε επίσης , ότι η άλλη έννοια που ακούγεται συνεχώς στα ΜΜΕ είναι η λέξη γεωστρατηγική , είναι κάτι το διαφορετικό. Για να το αντιληφθούμε καλύτερα έθεσε το παράδειγμα της Αγγλοκρατίας στην Κύπρο που είχε ως αφετηρία το 1878 , με τη συνθήκη του Αγίου Στεφάνου. Ένα άλλο παράδειγμα γεωστρατηγικής το οποίο όμως επηρέασε και τη γεωπολιτική ήταν η διώρυγα του Σουέζ το 1869, ώστε να μην χρειάζεται να περνούν δια μέσου της Αφρικής. Περνώντας τώρα στο Παλαιστινιακό ζήτημα , ο κ. Ιακώβου , τόνισε ότι παλιότερα ονομαζόταν και Μεσανατολικό , αλλά έτσι θα μπορούσε να λέγεται πλέον μόνο αν και άλλα αραβικά επιτίθονταν στο Ισραήλ, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει . Ο όρος Μέση Ανατολή(Middle East) , ξεκίνησε από τους Βρετανούς τον 19ο αιώνα όταν ανακάλυψαν τα πετρέλαια , και είναι δηλαδή όταν κάποιος ίσταται και βλέπει την ανατολή.  Ακολούθησε μία αναδρομή στο παρελθόν , αναφορικά με το Παλαιστινιακό. Μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο λοιπόν , συγκρούστηκαν οι Βρετανοί με τους Άραβες. Έτσι, ο ΟΗΕ αποφάσισε σύμφωνα με το σχέδιο 181 , να πάρουν από την συγκεκριμένη περιοχή της Παλαιστίνης το 55% οι Εβραίοι , και το 45% οι Παλαιστίνιοι. Το 1948, γίνεται πόλεμος, Άραβες εναντίον Ισραηλιτών ,και παίρνουν οι Ισραηλίτες το 76%. Η  Γάζα , πέφτει στα χέρια της Αιγύπτου. Αργότερα, το 1968 γίνεται πόλεμος και το Ισραήλ καταλαμβάνει ολόκληρη την Παλαιστίνη. Έπειτα ο κ. Ιακώβου, ολοκλήρωσε τη διάλεξη προχωρώντας στο σήμερα, κάνοντας αναφορά στη νέα πρωτοβουλία της Ε.Ε για το Παλαιστινιακό, που εμπεριέχει 6 σημεία . Αρχικά , τον τερματισμό της βίας , και των Εβραϊκών εποικισμών. Ακόμη, την μεταρρύθμιση της Παλαιστινιακής Διοίκησης , την αποδοχή εκ μέρους των Παλαιστινίων της Ύπαρξης του κράτους του Ισραήλ ,αλλά και εκ μέρους του Ισραήλ της εγκαθίδρυσης βιώσιμου Παλαιστινιακού Κράτους. Τέλος, το να γίνει χρονοδιάγραμμα για οριστική κατάληξη με συμφωνία επίλυσης του προβλήματος.

Λεωνίδου Αριάδνη Γ11